Om robotsimulering

I syfte att skapa konkurrensfördelar använder allt fler bolag i västvärlden robotbaserad tillverkning. För att effektivisera investeringen i robotar, som ofta är stor, använder man allt oftare simulering.

Robotsimulering handlar om att säkerställa att en ny eller uppdaterad produktionsanläggning fungerar på ett effektivt sätt innan den installeras. Det minskar risken och möjliggör effektivt utnyttjande av produktionsutrustningen. Till robotsimulering räknas också sk. ”off-lineprogrammering” (OLP) av robotar, dvs. att programmera, testa, etc. robotarna i en simulerad miljö. När roboten fungerar som man vill tankar man över det optimerade och verifierade programmet till roboten.

Syftet med vårt arbete inom robotsimulering är naturligtvis att skapa kundnytta av olika slag. Vilka kundnyttor försöker man uppnå med hjälp av robotsimulering? Nedan följer ett axplock:

Kortare omställningstider
Genom att bygga en virtuell modell av produktionsprocessen kan man verifiera nya processer och produkter innan de implementeras. Det minskar risken för överraskningar och problem i samband med installation vilket förkortar omställningstiden. Detta leder i sin tur till ökad nyttjandegrad av produktionsutrustningen och minskade kostnader vid installation av ny teknik.

Reducera antalet fysiska prototyper
I simuleringen byggs virtuella serier istället för fysiska provbyggnationer. Med ett simuleringsprogram kan man upptäcka och korrigera problemen redan i den virtuella miljön. Detta leder till ett reducerat antal fysiska prototyper som är kostsamma och tidskrävande.

Optimerade layouter och robotprogram
Med hjälp av simulering kan man optimera både tillverkningsprocessernas layout och robotprogram. Det ökar produktiviteten och effektiviteten för det tillverkande företaget genom reducerade cykeltider.

Verifierad virtuell miljö
Det är viktigt är att den fysiska och den virtuella världen stämmer överens. Med hjälp av laserskanning är det möjligt att noggrant verifiera och uppdatera den virtuella modellen. Detta är nödvändigt i projekt som innefattar återanvändande av processutrustning.

Effektiva arbetssätt
Teknik är ofta viktigt men utan effektiva arbetsmetoder kan man inte få ut maximalt av de tekniska investeringarna. Vi har lång erfarenhet från användningen av moderna simuleringsprogram och hjälper kunder med att designa och optimera sina arbetsmetoder.

Virtuella arbetssätt för – kortare ledtider, minskad risk och lägre kostnader!
 
 

Det här gör vi: Vi arbetar med avancerade kapitalprodukter som styrs med inbyggda system...

Läs mer om vad vi gör
Diagnostik: Diagnostik är ett område på stark frammarsch som en följd av att allt fler produkter...

Läs mer om Diagnostik
Telematik: Telematikområdet har på senare år uppmärksammats allt mer...

Läs mer om Telematik
Robotsimulering: I syfte att skapa konkurrensfördelar använder allt fler bolag i västvärlden... 

Läs mer om Robotsimulering




  Copyright © 2006 Diadrom.se