|
Vår verksamhet inom diagnostik
|
De projekt Diadrom genomför handlar ofta om att utveckla diagnostikapplikationer för användning på eftermarknad eller inom tillverkning (produktin). Det kan exempelvis vara en ny applikation för felsökning, mjukvarunedladdning och konfigurering för användning i verkstäder, eller en applikation för kalibrering och konfigurering av produkter inom ramen för tillverkningsprocessen.
Generellt för dessa applikationer är att de är verksamhetskritiska. Eftermarknadsapplikationen är en förutsättning för all form av service, medan applikationen för tillverkning måste fungera effektivt för att inte störa tillverkningsprocessen. Diadroms kompetens inom området är både affärsmässig och teknisk, vilket är viktigt då de verksamhetsprocesser som involveras sträcker sig från tekniknära utveckling till tjänsteutveckling på eftermarknaden.
Diadrom arbetar också med rent affärsmässiga frågor inom diagnostik, som ledning av stora teknik- och affärsprojekt för nya produktmodeller, kravställning mot nya modellprogram baserad på nya lagkrav exempelvis inom emissionsområdet. Denna typ av projekt har ofta strategisk betydelse för kunden. |
|
 |
|
|
|
|
|
|